Cześć!

W nawiązaniu do Naszej ankiety CAS dotyczącej kosztów w branży budowlanej, dzisiaj chcielibyśmy omówić temat istniejących danych o kosztach.

Zgodnie z wynikami, 72% respondentów uważa, że dostępność i zakres danych kosztowych jest niewystarczająca. 71% ankietowanych wskazuje, że ceny w publikacjach nie odpowiadają rzeczywistości lub są nieadekwatne/nieaktualne.

Wnioskiem jaki możemy wyciągnąć z powyższej ankiety jest fakt, że branża budowlana potrzebuje regularnej aktualizacji danych oraz dostępu do rzetelnych źródeł informacji.

W odpowiedzi na pytanie o brakujące dane, 70% respondentów podzieliło się konkretnymi uwagami, które potwierdzają problemy z dostępnością kosztów.

Dokonaliśmy analizy otrzymanych odpowiedzi i możemy stwierdzić, że:
– Wycena robót specjalistycznych jest trudna z powodu braku standardów wyceny i dynamicznych zmian w cenach materiałów i technologii.
– Firmy poszukują aktualnych cen u dostawców materiałów budowlanych i wykonawców usług, gdyż publikacje istniejące na rynku są często przestarzałe i nieaktualizowane.
– Brak ustandaryzowanych norm i zagregowanych danych dla robót specjalistycznych powoduje trudności w wycenie.
– Dane dostępne na rynku często pomijają ukryte koszty, takie jak logistyka, transport czy certyfikacje.
– Największym problemem na rynku wyceny w budownictwie jest brak standaryzacji, zagregowanych danych oraz dynamiczne zmiany w cenach materiałów i robocizny.

Podsumowując, wyniki ankiety pokazują, że branża budowlana zmaga się z poważnymi trudnościami w zakresie dostępności i aktualności danych kosztowych. Wysoki odsetek respondentów wskazuje na brak rzetelnych źródeł informacji.

Aby rozwiązać te problemy, konieczne jest zapewnienie regularnej aktualizacji danych oraz wprowadzenie jednolitych standardów, co pozwoli poprawić jakość procesów wyceny w budownictwie.